Miesiąc październik – miesiącem AAC
Komunikacja alternatywna i wspomagająca AAC to metoda umożliwiająca komunikowanie się osobom ze złożonymi zaburzeniami w porozumiewaniu się.
Stanowi podstawę do budowania relacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem, rodzeństwem czy nauczycielem. Pozwala na wypowiadanie swoich myśli, opinii i pragnień za pomocą gestów, znaków przestrzenno - dotykowych, symboli, pisma, urządzeń i oprogramowań wspomagających komunikację (dla uczniów, którzy nie komunikują się werbalnie lub ze znacznymi ograniczeniami w tym zakresie) takie jak: aplikacja Let Me Talk czy program Boardmarker. Poprzez poczucie sprawstwa komunikacja AAC wyzwala samodzielność i zaradność sprzyjającą rozwojowi dziecka i umożliwiającą pełne uczestnictwo w życiu społecznym na miarę indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka.
Poniżej (link) prezentujemy pracę dziecka na zajęciach z komunikacji alternatywnej i wspomagającej z wykorzystaniem aplikacji Let Me Talk oraz jedną z form pracy – słuchowisko autorstwa np. Barbary Markiewicz- pedagoga w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grodkowie.
Link prezentujemy pracę dziecka na zajęciach z komunikacji alternatywnej
Pobierz i obejrzy prezentacje: Agatka szuka jesieni- słuchowisko