• 1

    Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: kontakt@poradniagrodkow.pl

  • 2

    Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: kontakt@poradniagrodkow.pl

  • 3

    Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: kontakt@poradniagrodkow.pl

  • 4

    Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: kontakt@poradniagrodkow.pl

Copyright 2024 - Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Grodkowie

Spotkanie dla pedagogów i doradców zawodowych

W dniu 4.12.2017 roku w Poradni psychologiczno-Pedagogicznej w Grodkowie odbyło się kolejne spotkanie pedagogów i doradców zawodowych ze szkół z Gminy Grodków i Gminy Olszanka.

Na spotkaniu przedstawione zostało narzędzie diagnostyczne TROS-KA do badania rozwoju emocjonalno-społecznego uczniów w wieku 9-13 lat. Uczestnicy przeszkoleni zostali w zakresie instrukcji przeprowadzania badania, otrzymali potrzebne materiały diagnostyczne. Zastosowanie narzędzia w szkołach umożliwi przeprowadzanie badań przesiewowych w celu wyodrębnienia uczniów wykazujących zaburzenia w rozwoju emocjonalno-społecznym i zapewnienie im odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W drugiej części szkolenia p. Witold Pietruk, doradca zawodowy Poradni przypomniał nauczycielom, że wspieranie i przygotowywanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych jest zadaniem statutowym szkoły. Wewnątrzszkolny System Doradztwa, rozwijany na terenie szkoły, nie jest systemem diagnozującym, lecz systemem doradczym, który stwarza możliwości i pomaga w rozwiązywaniu problemów powiązanych z wyborem kierunku kształcenia, drogi kształcenia i planowaniem kariery zawodowej.
Podkreślił, iż planowanie kariery zawodowej i pierwsze decyzje edukacyjno – zawodowe to okres przypadający na klasę VII i VIII szkoły podstawowej. W naturalny sposób szkoła jest więc środowiskiem, które ma bezpośredni wpływ na te decyzje i powinna wspierać rodziców i świadczyć pomoc uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.
Podczas szkolenia omówiono i zaprezentowano do realizacji z uczniami test „Diagnoza z wykorzystaniem Kwestionariusza Preferencji Zawodowych JOB-6”. Realizacja tego narzędzia pozwoli doradcom na prawidłowe wskazanie uczniom ich preferencji zawodowych (artystycznych, społecznych, badawczych, konwencjonalnych, przedsiębiorczych i realistycznych) ważnych w podejmowaniu decyzji związanych z wyborem szkoły i zawodu.