• 1

  Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: pppgrodkow@op.pl

 • 2

  Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: pppgrodkow@op.pl

 • 3

  Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: pppgrodkow@op.pl

 • 4

  Grodków ul. Kasztanowa 3 tel: 77 415-55-11 email: pppgrodkow@op.pl

Copyright 2021 - Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Grodkowie

„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”

            Zakończyły się warsztaty prowadzone w ramach „ Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”.

Organizatorem warsztatów był Urząd Miejski oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grodkowie.  Spotkania uczestników odbywały się początkowo w pięknych wnętrzach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie. Z powodu rozwoju pandemii kolejne spotkania kontynuowane były w formie online.

 Warsztaty odbywały się od października do połowy grudnia. W sumie było 10 spotkań po  4 godziny. 40 godzin to wystarczająco dużo czasu aby grupa, która dotrwała do końca, zintegrowała się, obdarzyła zaufaniem. Spotkania odbywały się w komfortowej atmosferze, nikt nie oceniał i nie był oceniany, każdy mógł podzielić się swoimi doświadczeniami, problemami związanymi z wychowaniem dzieci. Rodzice, mamy, które uczestniczyły w warsztatach, mogły podnieść swoje kompetencje w zakresie budowania prawidłowych relacji ze swoimi dziećmi. 

Zajęcia prowadzone były przez panie Martę Habrych i Annę Nowacką- certyfikowane trenerki programu. Prowadzące wykazały się ogromnym profesjonalizmem jeśli chodzi o merytoryczną stronę zajęć, szybko nawiązały z grupą bardzo dobry kontakt z uczestnikami.

Tematy poruszane podczas spotkań to: stawianie granic, pomoc dziecku w radzeniu sobie z uczuciami, zachęcanie dziecka do współpracy, system kar- czy należy je stosować, zachęcanie dziecka do samodzielności,  mądre chwalenie, uwalnianie dzieci od narzucanych przez dorosłych ról.     

Rodzice mogli sobie uświadomić jak duży wpływ na dziecko ma nasze postępowanie, które dziecko od małego obserwuje. My, jako rodzice decydujemy, często nieświadomie, jakim człowiekiem w przyszłości będzie nasze dziecko. Warsztaty wyposażyły uczestniczki w wiedzę, która ma podnieść tą świadomość i spowodować, ze będziemy kochać swoje dzieci mądrzej , czyli nie tylko darzyć je bezgraniczną miłością, ale również wymagać, uczyć norm, stawiać granice.

Czy warsztaty były potrzebne?

Justyna uczestniczka warsztatów, mam 5 letniego Szymona, tak podsumowała swój udział w spotkaniach:

Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach „ Szkoła dla rodziców i wychowawców” Warsztaty były prowadzone w bardzo ciekawy i zróżnicowany sposób. Otrzymałyśmy nie tylko ogromną dawkę wiedzy, ale też ogromne wsparcie w trudnościach i troskach związanych z rodzicielstwem. Mogłyśmy sobie wzajemnie towarzyszyć również w radościach, które daje rodzicielstwo. Zostałyśmy wysłuchane bez oceniania, krytykowania i narzucania.

Świadomość tego, że zachowanie naszego dziecka jest bardzo naturalne, że dziecko ma prawo do wyrażania swoich emocji i nie jest to wynikiem naszych rodzicielskich zaniedbań, pozwala rodzicom odetchnąć, spojrzeć na sytuacje z innej perspektywy, wrócić do równowagi, spróbować poprzyglądać się temu zachowaniu, zapytać o emocje towarzyszące temu zachowaniu, być z dzieckiem i poszukać wspólnych rozwiązań. Wiedza bywa odkrywcza! Dowiedziałyśmy się bardzo wiele na temat tego co wspiera rozwój dziecka, a co blokuje.  Warto spróbować budować relacje z dzieckiem w oparciu o szacunek i pełną akceptację tego jakie jest.

Chciałam bardzo podziękować za możliwość uczestniczenia w  tych warsztatach, to było dla mnie ogromne przeżycie. Aniu, Marto dziękuję Wam za Waszą autentyczność i za to że pokazałyście nam, że nie istnieje idealne rodzicielstwo, że rodzicielstwo to relacja.

                                                                    Justyna